top of page

Veľká cena Kataru

Hlásenie spoločnosti Aramco

Po fyzicky náročnej Veľkej cene Kataru v nedeľu večer odchádzame s ďalšími bodmi.

Fernando skončil šiesty a Lance jedenásty pod svetlami uprostred intenzívneho tepla na okruhu Lusail International Circuit.

Piatková kvalifikácia určila štartový rošt pre nedeľňajšiu Veľkú cenu, Fernando sa umiestnil na štvrtom a Lance na 16. mieste - obaja na ojazdených Médiách. Z bezpečnostných dôvodov bol každý jazdec obmedzený na 18 kôl na akejkoľvek súprave pneumatík, čo v podstate znamenalo, že každý jazdec musel počas 57-kolových pretekov absolvovať minimálne tri zastávky.

V prvom kole bolo nasadené bezpečnostné vozidlo pre kolíziu medzi Mercedesmi. Lance využil príležitosť a v treťom kole zašiel do boxov pre novú sadu stredných pneumatík, pričom varovanie sa skončilo o kolo neskôr.

Fernandov prvý stint sa skončil v 11. kole, keď vymenil pneumatiky za ďalšiu sadu použitých stredných pneumatík. V druhom stinte pretekov sa Fernando dostal až na tretie miesto a Lance na piate.

Lance si v 21. kole vyskúšal novú sadu tvrdých zmesí a Fernando ho nasledoval v 26. kole. Prejazd štrkom v druhej zákrute v 34. kole poškodil Fernandovo vozidlo, čo ohrozilo zvyšok jeho pretekov.

Po tom, čo Lance v 39. kole zašiel do boxov pre novú sadu stredných zmesí, dostal päťsekundovú penalizáciu za prekročenie limitov trate a ďalšiu penalizáciu dostal, keď sa preteky blížili ku koncu. V horúcich a vyčerpávajúcich podmienkach skončil na 10. mieste, ale za porušenie limitov trate bol degradovaný na 11. miesto.

Fernando skončil v poslednom stinte, ktorý začal po zastávke pre nové média v 44. kole, na šiestom mieste a k bodom, ktoré získal v sobotňajšom šprinte, pridal ďalších osem.

Naša pozornosť sa teraz sústredí na Veľkú cenu Spojených štátov amerických 2023, ktorá hostí piaty šprint sezóny a začína trojicu pretekov v Amerike.

Veľká cena

Prečítajte si, čo Fernando, Lance a šéf tímu Mike Krack povedali po Veľkej cene Kataru 2023.

#14 Fernando Alonso | Veľká cena

"Dnes to boli extrémne preteky v horúcich podmienkach a možno jedny z najťažších, akým sme čelili. Približne od 15. kola sme mali aj problém so sedadlom, ktoré bolo veľmi horúce, čo bolo dosť náročné.

"Boli sme však konkurencieschopní a som rád, že sme skončili šiesti po niekoľkých víkendoch, keď sme nemali tempo.

"V Monze sme skončili deviati, v Japonsku ôsmi a tu som mal pocit, že sme v hre.

"Možno ako šport môžeme v budúcnosti uvažovať o nejakých opatreniach, ak by sme opäť zažili tieto extrémne teploty.“

#18 Lance Stroll | Grand Prix

"Na trati sme dnes skončili deviati, pričom penalizácia za obmedzenie trate nás posunula na 11. miesto.

"Je sklamaním, že sme si neodniesli žiadne body, keď sme tak tvrdo pretekali v takých fyzicky náročných podmienkach. Teploty, ktorým sme tam čelili, boli extrémne - viac ako na ktoromkoľvek inom podujatí - a je tu veľa úzkych zákrut, takže neustále bojujete s g-silami.

"Môžeme si však odniesť aj pozitíva; auto malo dnes väčšiu rýchlosť a tím urobil niekoľko dobrých strategických rozhodnutí s regulovanými obmedzeniami pneumatík.

"Aj tím v garáži odviedol v takýchto náročných podmienkach skvelú prácu."

Mike Krack, riaditeľ tímu

"Dnes sme získali dôležité body, ale neboli to ľahké preteky v intenzívnom horúčave a so stratégiami pneumatík, ktoré sme mali k dispozícii.

"Boli to náročné podmienky na preteky a videli sme, že všetci jazdci sa po pretekoch potrebovali hydratovať.

"Nemyslím si, že sme mali k dispozícii oveľa viac, pokiaľ ide o celkové výsledky. Mali sme dobrý úvodný stint a strategické rozhodnutia boli správne.

"Fernando utrpel poškodenie podlahy po výlete cez štrk, čo mu sťažilo udržať sa pred Charlesom [Leclercom].

"Lance sa dobre zotavil zo svojej štartovej pozície a bol na dobrej ceste k bodom bez časových penalizácií po pretekoch.

"Je jasné, že potrebujeme nájsť viac výkonnosti a na to sa plne sústredíme v nadchádzajúcich pretekoch.“